Lakásfelújítás: Bontás Előtt Fontos Tudnivalók

A lakásfelújítás nem a bontással kezdődik, hanem a tervezéssel, még akkor is, ha a bontás után ez a 3 meglepetés fogadhatja, amire előre fel kell készülnie.

Egy lakásfelújítás kivitelezése során az első munkafolyamat a bontás. A legtöbb lakásfelújító a felújítás tervezésével kivár a bontásig, mert azt gondolja, hogy egy régi lakásban vagy házban sosem lehet tudni mire bukkan az ember a bontáskor. Az alapvető koncepció az, hogy nem éri meg megtervezni a felújítást, addig míg meg nem történik a bontás, mert az ott ért meglepetések, úgyis felborítanak majd minden tervet. 

De vajon ez tényleg igaz? 

Ebben a cikkben körbe járjuk milyen váratlan meglepetések derülhetnek ki a bontás során, és ezek mennyiben befolyásolják a lakásfelújítás előzetes terveit.

Kezdjük azzal, hogy nem bagatelizáljuk el a dolgot. Valóban a bontás során derülhetnek ki egy régi ingatlanról olyan váratlan dolgok, amik addig rejtve voltak előttünk. De fontos leszögezni azt is, hogy ezek a meglepetések főleg az előzetes kidolgozott tervek műszaki megoldását befolyásolják és nem változtatják meg a felújítás teljes tervét. 

De nézzük mik a leggyakoribb bontás során előfordult meglepetések, és azok milyen hatással lesznek a lakásfelújítás tervezésére.  

  1. A falak titkai – vakolat, burkolatok és szerkezeti problémák

Amikor a régi tapétát, csempét vagy festékréteget eltávolítjuk a falakról, gyakran szembesülünk azzal, hogy azok nincsenek olyan jó állapotban, mint gondoltuk. 

Az egyik leggyakoribb probléma, hogy a vakolat megkopott, porlik, vagy nagyobb darabokban válik le a falról, mert azt korábban a rajta lévő fűrészporos tapéta vagy csempe tartotta egybe. 

Egy tapasztalt kivitelező már a felmérés során észreveheti a gyanús jeleket, például ha a tapéta felpúposodott vagy a csempe üregesen kopog, az arra utalhat, hogy a vakolat nincs megfelelő állapotban.

Ha a vakolat nagyobb felületen sérült, érdemes újra vakolni a helyiséget, vagy ha gyorsabb megoldást keresünk, használhatunk szárazvakolatot, azaz gipszkartont is. 

A kisebb hibák javítása gletteléssel, mélyebb repedések esetén pedig üvegszálas hálóval történő megerősítéssel végezhető el. 

Ilyen esetben, ha eredetileg nem szerepelt a költségvetésben a vakolás díja, akkor ennek többletköltségével kell számolnunk. 

A költségvetésen túl ez a műszaki megoldás az eredeti terveinken maximum annyiban változtathat még, hogy néhány cm-t elveszíthetünk, ha vastagon kell vakolni, ami egy méretre pontosan illeszkedő bútor vagy egy fürdőkád beépítése esetén jelenthet gondot. 

Azonban alapvetően azokban a kérdésekben, amiket egy felújítás megkezdéséig meg kell tervezni, nem változtat a falak állapotának kérdése. 

Tehát ugyanúgy tudnunk kell mi lesz a helyiség elrendezése, hova kerülnek az elektromos kiállások, milyen méretű burkolatot fogunk használni, milyen padlóburkolatunk lesz. 

  • Mi rejtőzik a padló alatt?

A bontás során a falak mellett a másik sarkalatos kérdés egy régi ingatlan felújításakor a padló rétegrendje. 

A padlóburkolatok eltávolítása mindig izgalmas pillanat, hiszen soha nem lehet tudni teljes bizonyossággal, hogy, mit találunk alatta. Bár az ingatlan jellege, állapota és építésének éve nagy bizonyossággal utal a műszaki megoldásokra. 

Az egyik leggyakoribb meglepetés a padlószintek eltérése: előfordulhat, hogy egy régebbi burkolat alól több rétegnyi korábbi padlóburkolat vagy vastag aljzatkiegyenlítés kerül elő, vagy éppen a polgári lakások felújítása alatt a parketta alatt a beton hiányára és a kohosalak meglétére derül fény. 

Ez megnehezítheti az új burkolat fektetését, mert extra munkálatokra lehet szükség a megfelelő fogadófelület előkészítésére. 

Amennyiben lehetőség van rá, úgy a korábbi minden padlóburkolatot eltávolítanak, készítenek egy megfelelő esztrich betont, majd azt aljzatkiegyenlítik. 

Egy teljes felújítás során az aljzatkiegyenlítés költségével már az alap költségvetésben szoktak számolni a kivitelezők, hiszen a mai burkolatokhoz nagyon egyenletes aljzatra van szükség. 

Ami itt többletköltségként merülhet fel, az a felső padlóburkolat alatt lévő rétegek elbontásának költségei, és a betonozás díja. 

A padlók rétegrendje a tervek megvalósulását egyetlen esetben befolyásolhatja igazán, és az a vizes helyiségek elrendezése. 

Ha változtatni szeretnénk például a konyha helyén vagy a wc helyén, vagy például épített zuhanyt szeretnék a fürdőben, ezekben az esetekben fontos a padló rétegrendje, hiszen a csöveket megfelelő lejtésben kell elvezetni a helyükre. 

Amennyiben a padló bontás során azt tapasztaljuk, hogy a rétegrend nem engedi meg a csövek elvezetését, úgy más megoldást kell találni. 

Ez esetben sem teljesen kell elengedni a megtervezett elrendezést. Sok esetben ilyenkor azt a megoldást alkalmazzák, hogy az adott helyiségben a padló szintet megemelik, és úgy helyezik lejtésbe a csöveket. 

Így például egy panel lakásban úgy tud épített zuhany készülni, ha vagy a teljes fürdőszoba padlószintjét megemeljük, vagy csak a zuhanyét és köré egy padkát építünk. 

De abban az esetben, ha előre eltervezzük, hogy épített zuhanyt szeretnénk a panel lakásba, és ezt a kivitelezővel a helyszíni felmérésen közöljük, ő – ha van elég tapasztalata – tudni fogja , hogy ennek kivitelezése során milyen problémába ütközhet, így már az ajánlatot ennek megfelelően tudja elkészíteni.  

  • Elektromos és vízvezetékek állapota – a láthatatlan problémák

A falak és padlók bontása során az elektromos és vízvezeték-rendszer valódi állapota is feltárul. 

A régi épületekben gyakran találkozhatunk elavult alumínium vezetékekkel vagy szabálytalanul bekötött áramkörökkel, amelyek már nem felelnek meg a mai biztonsági előírásoknak. 

Egy korszerűsítés során ilyenkor teljes vezetékcserére lehet szükség, hogy a rendszer megfeleljen a jelenlegi terhelési igényeknek.

A vízvezetékek esetében sem ritka, hogy a régi, elöregedett csövek rozsdásak, repedezettek, vagy akár szivárognak is. A régi ólomcsöveket mindenképpen cserélni kell, és gyakran a régi rézcsövek esetében is érdemes elgondolkodni a korszerűsítésen. Ha a csatornahálózat is régi, akkor a bontás során kiderülhet, hogy repedezett vagy dugulásra hajlamos, ami a későbbi használat során problémát okozhat.

A régi alumínium vezetékeket minden esetben rézvezetékekre kell cserélni, és a biztosítéktáblát is érdemes korszerűsíteni. Ha új elektromos készülékek kerülnek beépítésre, teljesítmény bővítésére is szükség lehet. 

A vízvezetékek esetében a modern, ötrétegű csövek biztosítják a hosszú élettartamot, míg a csatornarendszer esetén PVC csövekkel lehet megelőzni a jövőbeni problémákat.

Egy komplett lakás vagy ház, vagy akár fürdőszoba felújítása során nagyon fontos, hogy szánjunk pénzt az alapok rendbe tételére. Ha a lakás már vagy 25-30 éve nem volt felújítva, biztosan szükséges a víz és elektromos rendszer felújítása. 

Ezt már bontás nélkül is ki lehet jelenteni, és szükséges ezek cseréjét a költségvetésbe kalkulálni. Mert nem ér semmit egy újonnan elkészített szép festés vagy egy szép burkolat, ha azt megint bontani kell, mert alatta tönkre megy a rendszer. 

Összegzés

A lakásfelújítás bontási szakasza mindig tartogathat meglepetéseket, de ezekre tudatosan fel lehet készülni.

A falak mögött rejtőző szerkezeti hibák, a padló alatt lapuló problémák és az elavult vezetékek mind olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a kivitelezés módját, de nem kell, hogy eltérítsenek a végső cél elérésétől. 

Egy tapasztalt szakember már a helyszíni felmérés során felismeri a lehetséges buktatókat, és előre tájékoztathat a várható többletmunkákról.  Ha megfelelő tartalékot építünk be a költségvetésbe, a felújítás zökkenőmentesen haladhat tovább. 

A lényeg, hogy azt jegyezzük meg, hogy a felújítás nem a bontással kezdődik, hanem a tervezéssel. Mindig előre tervezzünk – mert egy jó terv még a bontási meglepetéseket is képes kezelni!

A jó terv 8 lépésben készül, és a folyamat során nyert adatok egy pontos árajánlat elkészítésének alapját képezik. Abban az esetben, ha nem tudja mi a tervezés 8 lépése és milyen kérdésekre kell felkészülnie egy bontás előtt, úgy ajánljuk a digitális felújítás tervező használatát. A felújítás tervező végig vezeti a folyamaton előre gyártott kérdésekkel, listákkal és táblázatokkal. Egy generálkivitelező által összeállított módszer, azoknak a tapasztalatlan felújítóknak, akik szeretnének pénzt, időt és fejfájást spórolni, és e mellett egy olyan végeredményt elérni , mintha lakberendezővel dolgoztak volna. 

Ha érdekli a digitális felújítás tervező, itt megnézheti részletesebben.